Schody ruchome widujemy obecnie niemal na każdym dworcu czy w galeriach handlowych. Nie doceniamy ich znaczenia i roli, jaką odgrywają w naszym życiu. Schody ruchome, czy też chodniki ruchome ułatwiają nam przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku w sposób szybszy i mniej uciążliwy niż w przypadku klasycznych wind. W schodach ruchomych najważniejszy jest układ napędowy.Przy pomocy użytych podzespołów, elementów konstrukcji i zastosowanych rozwiązań technologicznych można wpływać koszty eksploatacji układu oraz jego funkcjonalność. W budowie schodów ruchomych można wyróżnić:
Jakie konstrukcje schodów ruchomych są najpopularniejsze?Klasyczne schody ruchome przypominają układ klasycznych schodów, jednak mogą one przybierać różne formy konstrukcyjne:
Kluczem do sprawnego działania schodów ruchomych jest odpowiedni dobór oprogramowania i sterowników, gdyż sama ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana. W przypadku tego typu urządzeń diabeł tkwi w szczegółach. Aby schody mogły pracować nieprzerwanie, bezawaryjnie przez 24 h na dobę wymagają sporo wiedzy od konstruktorów, aby dobrać rodzaj użytych komponentów do przeznaczenia schodów. Inne będą zastosowane do użytku „społecznego” a inne w branżach przemysłowych. Jak wygląda montaż schodów ruchomych?Najważniejszy jest odpowiedni projekt urządzenia, dostosowany do przeznaczenia, miejsca, gdzie będą zamontowane schody. Projektując je, dobieramy wielkość konstrukcji do wysokości, jaką mają pokonywać oraz szerokości konstrukcji. Dla przykładu przy pokonaniu 6 m wysokości maksymalny kąt nachylenia schodów wynosi 35 stopni. Według tego wzorca są wykonywane wszelkie obliczenia projektowe, określające normy, jakie musi spełniać pomieszczenie, w którym zamontowane będą schody.
0 Komentarze
Odpowiedz |
|