Dobrze i sprawne funkcjonowanie szpitali w dużej mierze zależy od dobrego zaopatrzenia w system wind. Dźwigi szpitalne to wyspecjalizowane urządzenia, które pozwalają na przewóz osób mających częsty problem z poruszaniem się o własnych siłach. Jakie dźwigi służą do przewozu pacjentów w szpitalach?
0 Komentarze
Wiele osób korzysta z wind codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Zazwyczaj w miejscu zamieszkania czy też w pracy. Zdarza się, że dźwig osobowy odmawia posłuszeństwa i trzeba na to 10 piętro wdrapywać się po schodach. Im wyżej mieszkamy, tym bardziej nam brakuje windy. Awarie wind przytrafiają się w każdym budynku, a ich przyczyny mogą być różne. A jakie są najczęściej trafiające się usterki dźwigów osobowych?
Dźwigi osobowe zdecydowanie mogą być energooszczędne, o ile pamięta się o kilku najważniejszych zasadach związanych z ich eksploatacją. Jak powinno wyglądać to w praktyce?
Często wydaje nam się, że winda towarowa i osobowa różnią się jedynie nazwą, przeznaczeniem i zwykle wielkością. Jednak specjaliści, którzy je tworzą i montują doskonale wiedzą, że różnice pomiędzy tymi dwoma dźwigami są zdecydowanie szersze. Znaczenie ma tu bowiem zastosowanie odpowiedniego mechanizmu, a także każdy z zastosowanych elementów i wykonanie samego montażu. Czym więc jeszcze różnią się one pomiędzy sobą?
Winda to jeden z tych wynalazków, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne życie. Jej obecność jest dziś nieodzowna zarówno w budynkach mieszkalnych takich jak bloki, jak i w miejscach użyteczności publicznej. Windy montuje się w urzędach, w bibliotekach, w centrach handlowych. Dzięki nim każdy ma szanse korzystać z danego miejsca – zarówno ktoś, kto nie ma problemów z poruszaniem się o własnych nogach, jak i człowiek starszy czy osoba z niepełnosprawnością.
W jakich miejscach powinny się znajdować platformy dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej?30/6/2021 Platformy dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Muszą pomagać w swobodnym przemieszczaniu się pomiędzy piętrami budynków oraz w pokonywaniu barier architektonicznych, typu schodki i wysokie progi. Platformy powinny być wszędzie, żeby życie osób niepełnosprawnych było łatwiejsze. Obowiązkowo muszą znajdować się w budynkach użyteczności publicznej. Do urządzeń zaliczane są: ruchome podesty pionowe z zamkniętą i otwartą kabiną, transportujące wózki inwalidzkie oraz przyschodowe i platformy krzesełkowe.
Czy bylibyśmy sobie dziś w stanie wyobrazić funkcjonowanie bez ruchomych schodów? Prawdopodobnie nie. Obiekty te stały się już stałym elementem takich budynków użyteczności publicznej jak dworce kolejowe i autobusowe czy galerie handlowe. Ruchome schody nie funkcjonują jednak tylko w zamknięciu. Równie ważną rolę odgrywają w rozwiązaniach zewnętrznych. Można je spotkać, chociażby w przejściach podziemnych.
Napęd hydrauliczny służy do przekazywania energii mechanicznej za pomocą cieczy. Urządzenia oparte na takim właśnie rozwiązaniu wykorzystywane są w bardzo wielu dziedzinach. Znajdują zastosowanie między innymi w górnictwie, hutnictwie, rolnictwie i budownictwie. Napędy hydrauliczne mają wiele zalet. Wytrzymują duże obciążenia, są precyzyjne i mogą działać na duże odległości. Jednym z największych plusów urządzeń o napędzie hydraulicznym jest też to, iż są one bezpieczne w użyciu. Oczywiście pod warunkiem, iż przestrzega się wszystkich zasad związanych z ich właściwą eksploatacją.
Suwnica jest to maszyna służąca do przemieszczania ładunków. Urządzenie jest niezbędne w stoczniach i większych magazynach, musi więc być sprawna i mocna, dlatego warto wybierać najlepszej jakości sprzęt, dokonywać systematycznych konserwacji oraz modernizacji.
Osoby z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawnościami codziennie muszą zmagać się z utrudnionym poruszaniem, zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych. Urządzenia dźwigowe powstały z myślą o tym, aby pomóc takim osobom w codziennym funkcjonowaniu. Ich zadaniem jest likwidowanie barier architektonicznych.
|
|