Urząd Dozoru Technicznego jest państwową instytucją, której zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo użytkowania urządzeń i instalacji technicznych, które muszą podlegać kontroli i dozorowi. Takiemu dozorowi poddawane są między innymi urządzenia dźwignicowe.
0 Comments
Windy w wieżowcach pełnią bardzo ważną funkcję. Dzięki nim możliwe jest szybkie i bezpieczne przemieszczanie się na kolejne kondygnacje. Warto wiedzieć, z jaką prędkością mogą się one poruszać.
Jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych dźwigów służących do przemieszczania przedmiotów stałych — zwanych formalnie nosiwem są cięgniki. To one dzięki cięgnom linowym lub łańcuchowym i zastosowaniu zaczepu w postaci haka lub chwytaka (np. elektromagnetycznego) wykonują zadaną pracę.
Dobrze i sprawne funkcjonowanie szpitali w dużej mierze zależy od dobrego zaopatrzenia w system wind. Dźwigi szpitalne to wyspecjalizowane urządzenia, które pozwalają na przewóz osób mających częsty problem z poruszaniem się o własnych siłach. Jakie dźwigi służą do przewozu pacjentów w szpitalach?
Wiele osób korzysta z wind codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Zazwyczaj w miejscu zamieszkania czy też w pracy. Zdarza się, że dźwig osobowy odmawia posłuszeństwa i trzeba na to 10 piętro wdrapywać się po schodach. Im wyżej mieszkamy, tym bardziej nam brakuje windy. Awarie wind przytrafiają się w każdym budynku, a ich przyczyny mogą być różne. A jakie są najczęściej trafiające się usterki dźwigów osobowych?
Dźwigi osobowe zdecydowanie mogą być energooszczędne, o ile pamięta się o kilku najważniejszych zasadach związanych z ich eksploatacją. Jak powinno wyglądać to w praktyce?
Często wydaje nam się, że winda towarowa i osobowa różnią się jedynie nazwą, przeznaczeniem i zwykle wielkością. Jednak specjaliści, którzy je tworzą i montują doskonale wiedzą, że różnice pomiędzy tymi dwoma dźwigami są zdecydowanie szersze. Znaczenie ma tu bowiem zastosowanie odpowiedniego mechanizmu, a także każdy z zastosowanych elementów i wykonanie samego montażu. Czym więc jeszcze różnią się one pomiędzy sobą?
Winda to jeden z tych wynalazków, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne życie. Jej obecność jest dziś nieodzowna zarówno w budynkach mieszkalnych takich jak bloki, jak i w miejscach użyteczności publicznej. Windy montuje się w urzędach, w bibliotekach, w centrach handlowych. Dzięki nim każdy ma szanse korzystać z danego miejsca – zarówno ktoś, kto nie ma problemów z poruszaniem się o własnych nogach, jak i człowiek starszy czy osoba z niepełnosprawnością.
W jakich miejscach powinny się znajdować platformy dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej?30/6/2021 Platformy dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Muszą pomagać w swobodnym przemieszczaniu się pomiędzy piętrami budynków oraz w pokonywaniu barier architektonicznych, typu schodki i wysokie progi. Platformy powinny być wszędzie, żeby życie osób niepełnosprawnych było łatwiejsze. Obowiązkowo muszą znajdować się w budynkach użyteczności publicznej. Do urządzeń zaliczane są: ruchome podesty pionowe z zamkniętą i otwartą kabiną, transportujące wózki inwalidzkie oraz przyschodowe i platformy krzesełkowe.
Czy bylibyśmy sobie dziś w stanie wyobrazić funkcjonowanie bez ruchomych schodów? Prawdopodobnie nie. Obiekty te stały się już stałym elementem takich budynków użyteczności publicznej jak dworce kolejowe i autobusowe czy galerie handlowe. Ruchome schody nie funkcjonują jednak tylko w zamknięciu. Równie ważną rolę odgrywają w rozwiązaniach zewnętrznych. Można je spotkać, chociażby w przejściach podziemnych.
|
|